ßeta


Share with your friends how much you like wineinbg.net

Цената на виното

Само преди 2-3 години ценовите категории на българското вино бяха много по-различни от сегашните. Имаше вина по 3 лева, които си ставаха за пиене. За 5 лева се пиеше добро вино, за 7 - много добро. 10-тина лева бяха най-добрите. По-скъпите вина минаваха направо за колекционерски.

Днес на всяко вино под 5 лева се гледа меко казано подозрително. Около 10 лева - риска си е за твоя сметка. За да си сигурен, че виното ще става, трябва да гледаш над 15 лева. Мисля, че няма да съм далеч от истината да кажа, че за 2 години цените у нас са се качили двойно.

Няма лошо - винарните трябва да са направили много нови инвестиции - лозя, оборудване, технологии, обучения, рецепти. Няма как, себестойноста на продукта трябва да се е повишила. Какво да направим... ами разбира се... какво друго може да хрумне на драгия мениджър, освен едно: хайде да изгърбим клиентите.

Само че те, клиентите се изхитряват, и започват да си купуват чилийски, австралийски, италиански и прочие вина, които, не само че са по-евтини, ами са и по-добри. И не само това - най-важното - всеки път са еднакво добри.

Ще ми се да вярвам, че всеки българин, при сходни цена и качество на две вина ще предпочете българското. Проблема е, че родния производител бавно и методично ни отнема този избор. От което за съжаление в дългосрочен план ще пострада самия той. Защото ние просто искаме да пием добро вино. Ако може да е българско - добре. Ако не - какво му е на чилийското?



Added by demiro - 18 Jun 2009

Comments [1]
1d.dolaptchieva
19 Jun 2009 10:07
 Съгласна съм с теб.:-) Искам само да добавя нещо - аз лично нямам против високите цени. Обаче ми се иска зад тях да стои КОНСТАНТНО качество на виното. Иска ми се вместо във fancy спа-хотели, винарните да инвестират в обучение на лозарите, засаждане на собствени масиви и производство на вино с постоянно качество (радвам се, че вече има и такива винарни! Поздравления). Колко българско вино сме изкупили не мога да изчисля, но какво ли не се е случвало - тапите са били кофти, самото вино е с катастрофално развалено качество, етикетите са мърляво залепени.... Нямам идея защо подобни неща не са се случвали при кое да е южно-африканско, чилийско или аржентинско вино.
Та това е - спа-хотелът не е лошо нещо, но си мисля, че той би трябвало да надгражда, а в основата винаги да е ВИНОТО.

Please login to comment.